top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Spin – Havşa açma / Boru şişirme uçları

Havşa açma ve boru şişirmede geleneksel yöntem ile SPIN yöntemi arasındaki fark nedir?

SPIN uçlarının geleneksel yöntemlere göre avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Hassasiyet: Havşalar her zaman aynı ölçülere sahip olacak ve ünyonla mükemmel bir birleşme sağlanmaktadır. Şişirmede ise, standart derinlik ve sıkı bağlantı sağlanmaktadır.

  2. Kalite: Havşa açma/ Boru şişirme, daha iyi bağlantılar sağlayacak şekilde, bakırın yumuşaklığını koruyacaktır; ayrıca SPIN işlemi boruyu çatlamaya karşı korur.

  3. Zaman: SPIN yöntemi geleneksel yöntemden çok daha hızlıdır. 5 saniyede işlem tamamlanır.

  4. Ergonomi: İşlem şarjlı/şarjsız matkap ile standart olarak gerçekleştirilir. Geleneksel yöntem bireysel hatalara karşı açıktır.

  5. Sadelik: SPIN uçlarının takılması için sadece elektrikli matkap / tornavida gereklidir. Geleneksel aletler farklı aparatların birleşmesinden oluşmaktadır. Bu aparatların birlikte monte edilmesi zaman kaybına sebep olmaktadır.

 

SPIN uçları hangi tip elektrikli el aletleri ile uyumludur?

SPIN uçları minimum güç ve devir gereksinimine uygun olduğu sürece standart kablolu/kablosuz matkap ve vidalama aletleri ile uyumludur. SPIN uçları borudaki ısınmanın sağlanabilmesi için yüksek devir hızı gerektirir,

 

SPIN Boru şişirme aleti ile hem sert hem de yumuşak bakırda uygulama yapılabilir mi?

Evet.

 

Spin ucu çelik borular üzerinde çalışır mı?

Hayır.

 

Spin ucu alüminyum boru üzerinde çalışır mı?

Evet.

 

Spin ucunu alüminyum borular üzerinde kullanırken dikkat edilmesi gerekilen özel bir durum var mıdır?

Havşa açma / Şişirmeden önce SPIN uçlarını kompresör için kullandığınız yağ ile yağlamanızı öneririz. Bu, alüminyum boru duvarlarında aşınma olmaması için önemlidir.

 

Spin ucu boru içerisinde herhangi bir çeşit is, kirlilik veya metal talaşı üretiyor mu?

Bakım talimatlarının yanı sıra, üreticinin el kitabına göre temizleme rutinine dikkat etmek önemlidir. Klasik aletlerin veya Spin uçlarının kullanımı sırasında bakır borunun kesilme şekline, boru üretiminde kullanılan alaşım kalitesine, boru kesicisinin keskinliğine, kesildikten sonra çapak alma aracının kullanılmasına vb. durumlara bağlı olarak kurum, kirlilik, küçük metal kalıntıları oluşabilir. Kullanılan aletin türüne bakılmaksızın çapakları temizledikten sonra boruyu temizlemenizi öneririz. Bu durumda önemli olan, kullanılan aletin tipi değil, metal kalıntılarının üretimini etkileyen değişkenlerdir. Klima üreticileri, sistemin kirlenmesini önlemek için boruyu dikkatlice temizlemenizi önerir. Spin uçları bu tavsiyeyi tamamen onaylar.

 

Spin uçlarını kullanmadan önce çapak temizleme adımını atlamalı mıyım?

Spin uçları ile havşa açmadan önce bir çapak alma aracını kullanmak tamamen isteğe bağlıdır. Bu adım, soğuk işlenmiş geleneksel metal aletleri kullanırken çatlakları önleme ve boru şekillendirmek için benimsenmiştir. Bununla birlikte, Spin uçları boruları, sürtünme sonucu üretilen sıcaklık ile şekillendirir.

Bu işlem, havşanın sertleşmesini ve / veya çatlamasını önleyerek bakırın yumuşaklığını korur.

Bakır tavlanmış ve yumuşak tutulduktan sonra rakor ve ünyon (veya diğer aksesuarlar) arasında mükemmel bir bağlantı sağlar ve bu da soğuk işlem yöntemleri ile yapılan havşa açma işlemi ile karşılaştırıldığında daha kolay ve zahmetsiz bir uygulama demektir.

Sonuç olarak çapak alma aletinin kullanımı, keskinliğini kaybetmiş boru makaslarının kullanılması ve / veya düzgün kesilememesi sebebiyle ortaya çıkan metal kalıntılarının temizlenmesi içindir.

 

Spin uçlarının kullanımı borunun et kalınlığını etkiliyor mu?

Kullanılan aletten bağımsız olarak, çapı büyüyen bir boruda, malzemenin gerilmesi sebebiyle et kalınlığı değişmesi kaçınılmazdır. Ancak duvar kalınlığındaki bu incelme aletin duvar çeperinde yapmış olduğu aşınmadan öte şişirilmesi esansındaki genişleme sebebiyle oluşmaktadır.

 

SPIN uçları için boru et kalınlıklarında sınır nedir?

Spin şişirme uçları, et kalınlığı 1mm’ye kadar olan bakır/alüminyum borularda şişirme işlemi gerçekleştirmek için uygundur.

 

Spin ucu kullanımından önce / sonra boruyu azotla temizlemem gerekir mi?

Üreticilerin talep ettiği tüm temizlik prosedürleri, kullanılan yöntem ve / veya aletlere bakılmaksızın izlenmelidir.

 

Havşa / Şişirme işlemini gerçekleştirirken boruyu tutmak için ek aparatlar kullanmak gerekir mi?

Hayır, boruyu yeterince sıkı tuttuğunuz ve sağlam bir şekilde kavradığınız sürece ek bir aparat kullanmanıza gerek yoktur. Kısa borularda işlem yapmak için, boruyu kangaldan kesmeden önce şişirme işlemini yapmanızı, sonrasında kesmenizi öneririz. Bu şekilde kullanıcı boruyu sağlam tutabilmek için daha az çaba sarf edecektir.

 

Spin ucunu, önerilenden daha az güç ile (örneğin 12V matkap) bir matkap / tornavida ile kullandığımda ne olur?

Genellikle, 12V’lik bir ekipman boruyu ısıtmak için istenen minimum torku sağlamaz. Spin uçlarından en iyi performans sonucu almanın anahtarı uygun güçlü matkaptır. Aksi takdirde,havşa açma / boru şişirme işlemi daha uzun sürecek ve istenilen form şekillendikten sonra boru içinde kalıntı meydana gelebilecektir.

Belirtilen gerekliliklerin altında olan el aletleri ile Spin uçlarının kullanmanızı önermiyoruz.

Spin uçları, yüksek kaliteli, hızlı, zahmetsiz havşa / şişirme sağlamak için tasarlanmıştır,

Spin uçlarıni istenilen gereksinimleri karşılayan matkap / tornavidalar ile kullanmak, kullanıcıya en iyi sonucu sunar.

 

Spin ucu ile havşa açmak ne kadar sürüyor?

Genellikle 5 saniyeden fazla değil! Havşa ve şişirmenin mükemmel bir şekilde yerine getirilmesi için matkaptaki SPIN ucunun tamamını borunun sonuna değene kadar ittirmek gerekir. Bu işlem çok zaman alırsa, bu muhtemelen matkap veya tornavidanın istenilen gereksinimlerin minimum koşulların altında olmasından kaynaklanmaktadır.

 

SPIN havşa açma aleti havşa ve ünyon arasında daha uygun bir temas alanını nasıl yaratır?

Bakırın yumuşaklığı SPIN yöntemi ile sıcak havşa açılması sayesinde korunur, bu nedenle havşa rakoru sıkılaştırıldığında bağlantı hem ünyona hem de rakora uyum sağlayacak şekilde gerçekleşecektir.

5 SANİYEDE

HAVŞA AÇMA - BORU ŞİŞİRME

bottom of page